Кариера с Кауза 2016, по подобие на предишните три свои издания, и тази година ще събере на едно място водещи организации, развиващи активна дейност в нестопанския сектор. Всяка една от тях разполага с отворени позиции за стаж, доброволчество или работа, които скоро ще бъдат публикувани на сайта ни.
Подробности за участниците в тазгодишния форум можете да намерите тук.
Организации с потвърдено присъствие на 14 май 2016 година и представени чрез обяви за свободни позиции
Организации, представени чрез обяви за свободни позиции
Организации с представител на форума и обяви за свободни позиции
Фондация “За Нашите Деца” е самостоятелна организация от 2007 година, която предоставя професионални социални услуги за най-уязвимите деца в ранна възраст чрез насърчаване на постоянните, сигурни и развиващи семейни отношения.
Фокусирани сме върху:
- Мобилизиране на ресурсите на обществото за закрила на детето и спазване на правата му
- Развитие на политики за деца
- Предотвратяване изоставянето на новородени и малки деца
- Ранна интервенция за деца
- Алтернативна грижа за деца в риск от настаняване в институция
Фондацията е специализирала в:
- Създаване и управление на центрове за социални услуги
- Пилотиране на иновации в социалните услуги
- Сътрудничество с корпоративния сектор в полза на деца в риск
- Реализиране на проекти
С времето, освен да натрупа опит в сферата на социалните услуги за деца и семейства, фондацията създаде успешни партньорства с местната власт, бизнеса, медиите и гражданите, чрез които работи по промяна на обществените нагласи към по-подкрепящи детските права и благосъстояние.
„Сърцето на гражданския сектор“ – Това бе един от десетките позитивни отговори на въпроса „Как бихте описали с една дума или фраза НПО Портала?“, който зададохме в анонимна анкета в началото на годината, насочена към потребителите на Портала.
Други написаха – „Шарен, добър партньор, връзка между НПО-тата, лидер, ценен, обстоен източник на информация за третия сектор, правите работата ни малко по-лесна!“ и много други.
За тези, които не познават НПО Портала – той е средище на хората от гражданския сектор, медиите, бизнеса и доброволци.
Чрез него неправителствени организации, читалища, спортни клубове или неформални граждански групи имат възможност да покажат на света добрата промяна, която правят у нас. Регистрираните потребители в него са над 13600 и съставят най-пълната база данни с активни НПО у нас.
Организациите могат сами да публикуват новини, да създават събития, да събират подписи за петиции, да пускат обяви за работа и доброволци, да търсят възможности за финансиране и още куп други неща.
Само през изминалата година НПО Порталът има над 390 регистрирани доброволци от различни възрасти, професии и интереси, както и 13 стажанти от различни университети. Над 55 % от уникалните потребители на Портала са с магистърска или докторска образователна степен. Над 10 % са ученици, а голяма част от останалите – студенти.
И още малко цифри за 2015 г.: над 500 000 посещения, над 1800 публикации от потребители; над 130 обяви за финансиране. Седмичният ни бюлетин достигаше до над 6300 абонати.
„Кариера с кауза“ има за цел да срещне НПО сектора с млади и активни хора и да ги направи част от света на каузите. Такава е мисията и на Информационния портал за НПО и затова отново подкрепяме събитието.
„Международен Съвет на Самодейните Средища” (М3С) е неправителствена организация в обществена полза, създадена през 2008 г. като мрежа от читалища и техни подобни културни асоциации на общностни културни центрове от 50 страни в цял свят.
Основна дейност на организацията е действащата програма Хлебни къщи (2009г.) която е насочена към постигане на общностна промяна и преодоляване на предразсъдъци и негативни нагласи на една група от обществото към друга.
Основният инструмент за промяна са т.нар. общностни месения на хляб, които имат социален, терапевтичен икултурно-образователен апсект и ефект.
Хлебните къщи са три вида:
1) Физически пространства (къщи), някои с традиционна пещ на дърва, които функционират като културнo-социални центрове (такива има във Велико Търново, Габрово, Златарица, Пловдив, Стара Загора, Копривщица, Свиленград, с. Лобош);
2) Физически пространства (къщи), които функционират като фурни-социални предприятия, които спомагат за устойчивостта на безплатните социални програми (такива има в София и Габрово) и
3) Програма „Хлебна Къща“, в която си партнираме с местни институции (дневни центрове за хора с увреждания, училища, читалища, православни църкви, музеи и др.) като ги обучаваме да провеждат регулярни събития с месене и печене на хляб с уязвими групи (такива програми има във Варна, Нова Загора, Бургас, Видин, Плевен).
Разработени са над 10 различни метода за Хлебна терапия и Хлебни общностни месения, които се прилагат в над 15 различни града в България и в 20 страни по целия свят.
Сдружение „Младеж за разбирателство – България“/YFU България е част от международната мрежа на Youth For Understanding/YFU. YFU организира междукултурен ученически обмен в повече от 50 страни по света.
В продължение на 18 години YFU България е приела над 30 ученици от 4 континента и е сбъднала мечтата на над 300 български младежи да учат и живеят в различни държави по света. YFU вярва, че можем да създадем един мирен свят като възпитаваме активни граждани. Човек може да смени обкръжението си и да въздейства на други хора, отвъд най-близките си роднини и приятели. Преживяването, което дава обмена, засилва световното разбирателство и приемането на други култури и навици, което на свой ред повишава толерантността, намалява насилието и помага за премахването на стереотипите.
„Colored Glasses“ е проект на YFU, който има за цел да представи на учениците теми като култура, стереотипи, предразсъдъци, дискриминация, толерантност. Уъркшоповете „Colored Glasses“ директно се интегрират в часовете по чужд език в българските училища. Екипът на YFU България в момента се състои от Националния директор на сдружението, г-жа Ирис Виснер и от програмните координатори Виктория Трифонова и Стефания Бояджиева. По проекта „Colored Glasses“ работи ЕДС доброволката Катрин Хоппе (Германия). Имаме и стажант – Паула Агуеро (Аржентина).
Junior Chamber International Bulgaria (Международна младежка камара – България) или за по-кратко JCI Bulgaria е създадена през 2011 г. от ентусиасти, които вярват, че промяната в нашето общество идва от нас самите. По настоящем организацията има локални предстачителства в София, Варна, Пловдив, Свищов и Бургас.
JCI Bulgaria е пълновправен член на Junior Chamber International (JCI). Junior Chamber International (JCI) е стогодишна международна неправителствена организация, обединяваща над 200 000 млади, амбициозни и активни хора от над 120 държави.
Мисия Да предоставя възможности за развитие, които овластвяат младите хора да създават положителна промяна.
Визия Да е водеща организация, която съединява всички сектори на нашето общество, за да създаде устойчиво развитие.
JCI Bulgaria има амбицията да бъде организацията, която успоредно със собственото си развитие и самоусъвършенстването на своите членове, работи и за благоденствието на околните. Организацията се стреми да е мястото, където всеки млад човек може да израства като професионалист, лидер и да се превърне в двигател на промяната.
Организацията е активна в няколко области: бизнес инициативи, социални дейности, международни проекти и благотворителни каузи.
Един от най-емблематичните проекти на JCI Bulgaria e Програма „Най-изявените млади личности на България“, която служи за формално признание на млади хора, които изпъкват в избраните области и са пример за най-добри качества на младите хора в света. В България проектът води своето начало през 2015 г. Един от отличените през 2015 г. – София Калинова – е пизанта и за една от десетте най-изявени млади личности на света за 2015 г.
Фондация „Сийдър” е неправителствена организация, регистрирана в България през 2005 г, която фокусира дейността си върху деинституционализацията: процеса на закриване на големите специализирани институции за деца и младежи с физически и интелектуални затруднения и замяната им със семеен тип услуги, базирани в общността.
Ние управляваме Центровете от семеен тип „Сияние” в град Кюстендил, където са настанени 24 деца и младежи с интелектуални и физически затруднения, които живееха в стара, рушаща се и изолирана институция в отдалеченото село Горна Козница преди закриването й, с активното участие на Фондацията, през 2010 година.
„Сийдър” също така подкрепя работата на Дневен център за деца със специални нужди в град Казанлък, като осигурява обучения на персонала, програми за професионален обмен, както и допълнителен персонал, материали и оборудване. Фондацията консултира община Казанлък в създаването на качествени социални услуги в града.
Фондация „Сийдър” работи в партньорство с националните и местни власти в България, български и чуждестранни неправителствени организации и други заинтересовани страни. Членове сме на Коалиция „Детство 2025”, Национална Мрежа за Децата, Национален Алианс за Социална Отговорност и Eurochild.
Сдружение „Професионален форум за образованието” e създадено през 2002г. Учредителите му са група педагози от екипа, създал и реализирал в продължение на 12 години (1990-2002г.) първото чартърно училище в България – 151 СОУПИ (Средно общообразователно училище с профилиране по интереси). Председател на сдружението е Юрий Анджекарски – основател и директор на 151 СОУПИ в периода 1990-2002г.
Главната кауза на сдружението от създаването му до настоящия момент е промотирането, реализирането и подкрепата на иновативни и алтернативни образователни модели, както във формалното, така и в неформалното образование.
Основни дейности на сдружението са:
- Програма „Педагогическа академия”. От 2009 г. през всяка ваканция ние организираме семинари за педагози, през зимата в планината, а през лятото – на морето. Тематиката на семинарите е свързана преди всичко с иновативните и алтернативни образователни методи и технологии – разработка на проекти, тренинги, арт методи (пантомима, театър, изобразителни и приложни изкуства, музикална терапия, творческо писане и т.н.), нови информационни технологии (Енвижън, Джъмпидо, допълнена реалност, 3Д принтиране и др.), представяне на слабо познати или неизвестни в България педагогически школи и системи (сугестопедията на проф. Г.Лозанов, Мария Монтесори, Джон Майтън, Пауло Фрейре, Рон Кларк, Яков Хехт и много други).
- Младежки обмени по програма Еразъм+. Благодарение на активността на младежката формация на сдружението, ние имаме НПО партньори от над 30 страни от Европа, Азия, Африка и Америка. Всеки месец ние изпращаме младежи на младежки обмени, конференции, тренинги, доброволчески мисии, и постоянно търсим мотивирани млади хора, които искат да участват в подобни предизвикателства.
- Стартъп и подкрепа на образователни проекти. Сдружение „Професионален форум за образованието” активно и безвъзмездно подпомага неформални групи, новосъздадени неправителствени организации, училища от цялата страна, както и някои други институции, свързани с образованието (музеи, школи за извънкласни дейности и др.) в различни техни дейности: разработване на проекти по различни програми, организационно укрепване и повишаване на капацитета, установяване на контакти и партньорства, реклама на дейността, реализиране на собствени инициативи, решаване на проблеми. Над 30 неформални групи и неправителствени организации и над 50 училища и детски градини са получили от нас подкрепа в различни моменти от тяхното развитие. В тази посока са и най-новите ни проекти:
- фейсбук група „Помогни на училище” – група за взаимопомощ, размяна и споделяне на ресурси, фокусирана върху образователните институции (училища, детски градини, школи, центрове за работа с деца и др.)
- конкурс-стартъп за училищни модели – инициатива, която има за цел да споделяне на ресурси, фокусирана върху образователните институции (училища, детски градини, школи, центрове за работа с деца и др.) открои перспективни модели и авторски педагогически екипи, като насърчи общности и екипи с визия за образователни иновации да структурират идеите си и да ги представят публично.
TimeHeroes.org е най-голямата платформа за доброволчество в България. Тя свързва хора, които искат да помагат, с каузи, които имат нужда от подкрепа. TimeHeroes е мостът между двете групи, единственото място, което публикува информация за всички актуални доброволчески инициативи в страната. Мисията на TimeHeroes е да развива и подкрепя доброволческата култура в България.
Към април 2016 година на timeheroes.org са публикувани над 1030 инициативи, получили помощ от над 25 000 доброволци в 134 населени места в България. TimeHeroes стартира през януари 2012 г., а днес е основният, и често единственият, източник на доброволци за българските неправителствени организации.
Освен онлайн платформата си, TimeHeroes поддържа мрежа от независими доброволчески клубове в училища и университети в цялата страна; работи за подобряване на ефективната работа на неправителствени организации с доброволци и, не на последно място, за популяризирането на доброволчеството като цяло.
TimeHeroes работи и за фокусираното развиване на доброволчество, базирано на таланти и конкретни умения; включването на непредставени групи в доброволчески инициативи; развиването на доброволчеството сред младежи и възрастни хора.
Асоциация за детско развитие „Член 24” е създадена през 2013г. Осъществява дейност в обществена полза.
Към момента основните интереси на сдружението са насочени към:
- Създаване на работещ механизъм за спазване на съдебни решения и съдебно одобрени споразумения за лични контакти с деца.
- Въвеждане на споделеното родителство в страната, определяне на разумни режими на контакти между дете и родител (в случаите извън споделеното родителство).
- Промени в Зкона за защита от домашното насилие в насока минимизиране на злоупотребите и повишаване на ефективността по отношение на реалните жертви.
- Противодействие срещу практики за разделяне на деца от родители в нарушение на закона, маскирани като грижа за детето, при хипотетични корупционни схеми.
- Законови мерки срещу незаконните осиновявания и трафика на деца.
- Разяснителни кампании за донорството на органи.
В сдружението няма платени длъжности, работи се само на доброволен принцип. Това, което може да ви предложим, е:
- Възможност за реализиране на собствени идеи
- Морална удовлетвореност
- Натрупване на опит
- Неучастие в каузи, които не приемате изцяло.
“Грийнпийс” е независима световна кампанийна организация, която работи за промяна на нагласите и поведението на хората, за да защити и опази околната среда и насърчи мира като:
- предизвика енергийна революция за преодоляване на заплаха номер едно пред планетата ни: климатичните промени
- защитава моретата и океаните ни от разточителния и разрушителен риболов, както и създава глобална мрежа от морски резервати
- защита на световните древни гори, както и животните, растенията и хората, зависещи от тях
- работа по въпроса за разоръжаване и мир чрез преодоляване на причините за конфликта и призоваване за премахване на всички ядрени оръжия
- създаване на бъдеще, свободно от токсини с по-безопасни алтернативи на опасните химикали в продуктите и производството
- провеждане на кампании за устойчиво развитие на селското стопанство, отхвърляйки геномодифицираните организми, защита на биоразнообразието и насърчаване на социално отговорното земеделие
Сдружение „Зелен” е българска НПО, която се стреми да представя и подкрепя устойчиви модели на социално взаимодействие. Водени от този стремеж, създадохме и вече 2 години развиваме социален център в гр. Момин проход, целящ да бъде пространство, подкрепящо позитивната промяна във всеки един от нас.
След реализирането на редица инициативи на местно, национално и международно ниво се отваряме изцяло към инициативни, любопитни, чистосърдечни и мотивирани хора, с които заедно да постигнем следващото ниво на развитие – космическото! Заповядайте!
“Тук-Там” е сдружение на българите с опит и образование в чужбина, които вярват в България. Ние вярваме, че промяната тук зависи от нас и може да я постигнем, черпейки опит и от там. От 2008 г. насам създаваме и поддържаме общност от инициативни, вдъхновяващи и можещи българи с опит от цял свят, като организираме проекти и събития със социална, образователна и професионална насоченост в България и чужбина.
Дейността е ориентирана в три направления:
- Насърчаваме млади студенти и ученици в България да придобият опит в чужбина и да го използват за България, като им предоставяме информация и възможности за обучение зад граница
- Развиваме общности от студенти и професионалисти зад граница, които са ангажирани с България, като промотират нашата култура и традиции, инвестират в България или се информират чрез нас за възможностите за реализация и прилагане на знанията от чужбина обратно в родината
- Създаваме социална среда за студенти и професионалисти, които са се завърнали в България, като им помагаме да се адаптират и изградят социална и професионална среда, помагаме им да открият своята кариера в България и ги мотивираме да останат
ЕС ЗА ЗЕМЯТА е независима, неправителствена организация, обединяваща усилията на хора, решени да работят за създаване на природосъобразен и равнопоставен живот на нашата планета, който изключва експлоатацията на хората и природата.
Цели:
- Да събира и разпространява информация, свързана с проблемите на околната среда
- Да съдейства за формиране на природозащитна култура и повишаване общественото съзнание относно застрашеното състояние на живота на планетата
- Да организира директни акции и кампании за защита и възстановяване на околната среда
Дейност:
Дейността на организацията е съсредоточена в няколко кампании и проекти, насочени в конкретни сфери на опазване и възстановяване на околната среда – Нулеви отпадъци, Екоземеделие и Анти-ГМО кампания, Енергийна ефективност, Климат, Данъчна справедливост.
ЕС ЗА ЗЕМЯТА работи в сътрудничество с екологични организации на национално и международно равнище. Сдружението е член на международните организации Мрежа за наблюдение на Международните финансови институции за Централна и Източна Европа CEE Bankwatch Network, Международни Енергийни Бригади, GAIA (Глобално обединение срещу инсинераторите) и SEEEN (Екологични НПО за Южна и Източна Европа).
“Аз чета” е най-голямата българска онлайн медия за книги и четене. С изградената онлайн общност от няколко хиляди потребители, сайтът е основен източник на информация за най-новото в света на книгите в българското интернет пространство.
Историята на “Аз чета” започва през 2006 година като най-големия блог за книги в България. От 2009 година екипът прилага изцяло нова концепция, която нарежда медията сред водещите информационни сайтове, посветени на четенето и книгоиздаването, у нас. Днес “Аз чета” ежедневно предлага новини, интервюта с водещи автори от световно ниво, любопитни информации от книжния свят и ревютата на различни по жанр книги. Сайтът е платформа за всички, които смятат света на книгите за задължителна част от своето ежедневие. Постоянно разрастващият се екип на сайта е изграден от млади хора, обединени от любовта си към четенето.
През 2012 година екипът на “Аз чета”, отговарящ за детските книги, създава и втори сайт “Детски книги”, посветен изцяло на детското четене и книгите за най-малки читатели. От 2013 година е създадена и едноименната фондация “Детски книги”, която е съсредоточена изцяло в организирането на проекти и инициативи за насърчаване на четенето сред децата, стимулиране координацията и взаимодействието между всички институции и лица, свързани с детското четене. Проекти на фондацията са Наградата за любима детска книга “Бисерче вълшебно” и кампаниите за насърчаване на четенето “Читателска щафета”.
В края на тази година фондация “Детски книги” е избрана за номинираща организация от България за 2017 г. в престижната международна награда за детско-юношеска литература “Астрид Линдгрен”. Двата сайта и фондацията са инициатори на редица кампании и проекти за насърчаване на четенето, както и партньори на най-големите инициативи у нас, свързани с книгите и четенето.
Национална Асоциация на Ресурсните Учители (НАРУ) – България е неправителствена организация обединяваща над 1200 професионалисти, родители и съмишленици работещи за пълноценнта интеграция, приобщаване и образование на деца с различни възможности и потребности в общообразователната среда.
Мисия
Мисията на НАРУ-България е да съдейства за постоянното повишаване качеството на образователните и социални услуги в подкрепа на интеграцията и приобщаването на всички деца в България.
Повече информация за асоциацията можете да намерите на http://www.narubg.org/.
Свържете се с нас на office@narubg.org.
Джуниър Ачийвмънт е водеща световна организация, която предоставя образователни програми по предприемачество, финансова грамотност и умения за работа. Курсовете са предназначени за младежи на възраст 6 до 25 години и се преподават в цялата система на предучилищно, училищно и университетско образование.
Организацията е основана през 1919 година в САЩ, а регионалното подразделение в България стартира през 1997 г. До момента образователните курсове са достигнали до повече от 80 милиона младежи по света. Днес Джуниър Ачийвмънт България предлага 24 образователни курса и бизнес програми и има над 33 000 ученици годишно в цяла България. А в ежегодната инициатива „Мениджър за един ден“ над 300 корпорации и държавни институции стават домакини за един ден на младежи, които мечтаят да надникнат в истинския свят на бизнеса. Образователният модел на Джуниър Ачийвмънт се основава на подхода „учене чрез правене“, а успехът му се гарантира от високото качество на учебното съдържание, добре подготвени учители по предприемачество и участието на бизнес ментори и консултанти в учебния процес, както и активизирането на цялата общност.
Нашите ценности
Ние вярваме, че предприемачеството е начин на мислене, който сформиран от ранна детска възраст помага на учениците по-бързо и по-лесно да открият своето място, да поемат съдбата в свои ръце и да бъдат не просто наблюдатели, а участници и инициатори на положителни промени в обществото и в света.
Дружество за Обединените нации в България е организация, която работи в обществена полза в продължение на десетки години. Основана е през 1948 година, за да подпомогне членството на България в ООН, което става факт през 1955 година. Дружеството е член на Световната федерация на Асоциациите за ООН (WFUNA) заедно с над 160 други национални асоциации.
Мисията на Дружеството е да работи за сплотяване на българската общественост в подкрепа на Организацията на Обединените нации, за заздравяване на международния мир и сигурност, за развитие на разбирателството между народите и за зачитане на основните права и свободи на човека. Чрез своите дейности и издания, то прилага и разпространява идеите, принципите и решенията на ООН. Дружеството участва активно в алтернативни методи за гражданско образование в духа на ООН.
В рамките на организацията ни имаме няколко отделни програми и направления свързани с младите хора и изграждането на устойчива и мирна среда – Национална клубна мрежа, включваща 32 клуба в училищa в над 16 града в страната, Програма “Български младежки делегат към ООН”, онлайн медия UNA News България.
Сдружение Ре-Акт е учредено в началото на 2010 г. от група млади приятели, повечето от които завършили висшето си образование в университети в Западна Европа и завърнали се в България с желанието да допринесат с разностранните си умения и опит за промяната на социалната среда и мислене в България. Главна цел на сдружението е да промени качествено условията на живот, възможностите за професионална реализация и развитие на децата в неравностойно положение, намиращи се под институционална или частна опека. Ре-Акт се стреми да допринесе за кариерното развитие на всички подрастващи деца и младежи, които при настоящите социални и икономически условия в България не могат да изберат или да поемат по желания от тях професионален път, организирайки обучения и предлагайки помощ и ориентация при търсенето на работа и промяна в кариерното развитие. Не на последно място, предлагаме на ентусиазирани и социално ангажирани млади хора възможност да участват като доброволци / стажанти при реализирането на проектите, давайки им възможност да натрупат опит в сектора на неправителствените организации, човешките ресурси и социалните дейности, като в същото време дават своя принос за развитието на гражданското общество и тласък на хуманните инициативи в България.
От създаването си през 2010 г. сдружението реализира редица проекти, сред които „Практически умения за професионална реализация“ по програмата „Младежта в действие“ на Европейската комисия, оборудването на библиотека и компютърна зала в Дом за сираци „Асен Златаров“, както и редица обучения на възпитаниците на ВУИ „Ангел Узунов“ в гр. Ракитово. През 2013 г. организират първото издание на кариерния форум „Кариера с Кауза“, който привлича 33 неправителствени организации и над 1 000 посетители.
Сдружение Алианс за регионални и граждански инициативи е неправителствена организация регистрирана през април 2006 г. Член е на Българската Платформа за Международно Развитие (БПМР), има лицензиран Център за професионално обучение (ЦПО), регистриран от Националната агенция за професионално обучение и образование (НАПОО) и има регистрация в Агенцията за социално подпомагане за извършването на 4 вида социални услуги в общността.
Мисията на АРГИ е да подкрепи развитието на гражданското общество в България чрез насърчаване на участието на хора от всички социални групи в обществените дела и на управлението на страната, за да се подобри социалното и икономическото положение и качеството на живот на българските граждани.
Услугите, които предлагаме, са:
- Предоставяне на актуална информация за възможности за кандидатстване по различни програми и финансови източници
- Комплексна подготовка на проектни предложения и пълна документация за кандидатстване пред структурните фондове на ЕС и пред други донори, като Програми за трансгранично сътрудничество, Оперативни програми и други
- Техническа помощ и управление на проекти, финансирани от различни източници
- Съдействие за формулиране на концепции за проекти и мобилизиране на ресурси за тяхното изпълнение, Изготвяне на анализи – финансови, анализ ползи / разходи, функционални анализи, индустриални и секторни анализи
- Разработка на маркетингови изследвания, проучвания и профили
- Подкрепа за бизнес програмиране, стратегическо планиране, разработване на бизнес план
- Подготовка на тръжни документи и съдействие за провеждане на тръжни процедури
Образователни услуги:
- Организиране и провеждане на обучения за професионална квалификация за 31 професионални направления в 56 специалности – лиценз No 200712450 от НАПОО
- Организиране и провеждане на обучения за ключови компетентности
- Предоставяне на допълнителни специализирани обучителни курсове, разработени по предварително зададени от клиента изисквания
- Мотивационни обучения
- Предоставяне на нови, иновативни форми за обучение (e- learning)
Фондация „Конкордия България” е част от международната организация „Конкордия Социални проекти”, която от над 20 години помага на деца и младежи без дом. Първият проект на фондацията в България се реализира в рамките на Социален и младежки център „Св. Константин”, намиращ се в гр. София, ул. „Павлина Унуфриева” № 4.
Основната цел на фондацията е осъществяване на закрила и защита на деца и младежи в риск, чрез извеждането им от ситуация на безнадзорност и уличен начин на живот, осигуряване на сигурна и защитена среда, достъп до социални, здравни и образователни услуги, стимулиране на личностното, физическо и духовно развитие и подкрепа при усвояване на социални умения както и професионална реализация.
Като крайна цел усилията са насочени към предотвратяване на социалната изолация и постигане на социално включване, превенция на противообществени прояви, осигуряване на пълноценен и самостоятелен начин на живот и пълна интеграция на децата и младежите в обществото. В рамките на Социален и младежки център „Св. Константин” предлагаме три социални услуги, насочени към младежи на възраст от 18 до 30 г. – Център за временно настаняване, преходно и наблюдавано жилище, с общо близо 70 места, както и две социални услуги за деца, а именно – Приют и Център за работа с деца на улицата (ЦРДУ). Основните целеви групи са деца и младежи от улицата и от проблемни семейства, млади жени в тежко положение и безработни от ромските малцинства. От началото на 2014 г. функционира и Център за настаняване от семеен тип „Детска къща КОНКОРДИЯ”, в който се отглеждат 8 деца на възраст от 5 до 12 г.
Дейността обхваща и инициативи извън сградата на Социален и ладежки център „Св. Константин” – екип от социални работници редовно провежда мобилна работа на терен, при която се обхождат околните ромски квартали, извършва се консултация на семейства по различни битови и социални проблеми и се предоставя храна, дрехи и лекарства.
„Kinderhilfe Bulgarien“ е основана през 2011 от български и немски студенти. Студенти, които често обсъждат разликите, както и възможностите за обмен и сътрудничество между двете страни. Тези дискиусии довеждат до решението за основаването на организация в България, чиято цел е интеграцията на децата, лишени от родителска грижа, в българското общество след напускането на институциите. Оттогава насам „Kinderhilfe Bulgarien” подпомага българските домове чрез реновиране на материалната база и социални проекти. Текущият ни проект – „Интеграция чрез музика 3“ – е поводът за участието ни на „Кариера с кауза“. Надяваме се на форума да се свържем с мотивирани хора, които също искат да създадат един по-добър свят за децата на България.
Основната ни цел е да помогнем на децата от домовете с реализирането на проекти със съдействието на възпитатели в България. Нямаме ограничения във вида на проектите – домовете имат нужда както от материална, така и от финансова помощ. Освен нещата от първа необходимост ние искаме да направим и нещо повече – да пригодим домовете за нуждите на децата с увреждания.
Можете да ни намерите и във Фейсбук.
Вече няколко години екипът ни работи в София, Велики Преслав и Смолян (през летните месеци), с идеята да създава мостове между поколенията и между културите. Използваме изкуствата като инструмент за общуване, защото те най-бързо успяват да преодолеят границите и предразсъдъците. Работим с музика, танци, дизайн, занаяти, като търсим уникалното и интересното в традициите, но се опитваме да намерим съвременното им проявление. Опитваме се да вдъхновим младите хора – първо да познават корените си, да са горди с тях, но и търсим тяхното актуално експониране. Организираме им срещи и работилници с майстори и артисти, провокираме ги да общуват, да видят „как се прави“, да опитат сами да изработят своя арт продукт.
В програмите си винаги сме привличали и включвали хора с различни вероизповедания, със социални и образователни дефицити, но никога не сме поставяли етикет „Интегрираме“ тази или онази група хора. За нас истинската интеграция става ако хората имат условия да се опознаят, да общуват и след това пожелаят да правят нещо заедно. Стремим се да създаваме тези условия. Да подкрепяме онази среда, в която това може да се случва.
Нашите дейности:
- Програма „Алтернативи за свободното време“ – подкрепяме и представяме различни алтернативи, свързани с интересните и важни теми за младите хора, с правенето на нещо смислено и полезно (за себе си и за другите).
- Oт 2014 година поехме инициативата да преобразяваме стари пейки в гр.София, като върху тях рисуваме корици или сюжети от книги. 75 пейки представят книги и техните автор.
- Програма „Мозайката не просто история“ – работим в старата столица Велики Преслав, където помагаме на местните археолози и майстори.
Фабрика за идеи е сдружение с нестопанска цел, създадено от група ентусиасти в края на 2006. Тя е дете на стартиралата по-рано същата година кампания “Да спасим Иракли”. Организацията функционира като истинска такава (с офис, стажанти и други белези на солидност) от 2011.
Интересът и любопитството ни са насочени към връзката между играта (култура, изкуство, неформално образование) и социалната промяна и социалното предприемачество. Изследваме активно как чрез играта се катализира положителна промяна на нагласите в обществото по посока включване на младите хора в процесите на взимане на решения, социално предприемачество, гражданско образование и др.
Проектите ни Предизвикателство за социална промяна, Empatheast и Резиденция Баба разчитат на ученето чрез игра и преживяване, креативността и спонтанността, завихряйки около себе си общности, които заедно достигат до иновативни решения на общи проблеми.
Екипът ни е шарена комбинация от хора, потопени в графичния дизайн, PR, реклама, организирането на събития, културология и културен мениджмънт, обединени около идеята за подтикване на личностното развитие в контекста на социалната промяна чрез спонтанността и играта.
Развиваме вътрешно ядро от обучители, което събира в себе си професионалисти от сферата на неформалното образование и социалното предприемачество, а партньорската ни мрежа плете смисъл в и извън границите на България и Европа.
А без подкрепата на стажантите и доброволците си сме си направо за никъде.
Сдружение „Мулти култи колектив” е базирано в София, а на национално ниво работи чрез партньорска мрежа от НПО в 6 града.
Основната цел на сдружението е да подпомага интеграцията на чужденците в България – граждани на ЕС, на трети страни, както и бежанци. Младият ентусиазиран екип от България, САЩ и Ирак с професионалисти както в областта на миграцията, международната закрила и интеграцията, така и в правото, изкуствата, финансите, медиите, развива два типа инициативи:
I. Дейности „на терен” (grass root) – сдружението най-често работи със средствата на кулинарията и изкуството, за да създаде неформално пространство, където българи и чужденци се срещнат и общуват непосредствено и преодоляват предразсъдъците си. Сдружението организира културно-кулинарни събития с домакини от Европа, Азия, Африка, Северна и Южна Америка „Мулти култи китчън” (в 7 български града); тематични любителски кулинарни курсове, водени от чужденци; развива „Мулти култи карта” с автентични чуждестранни ресторанти, магазини, сладкарници, пекарни (в 7 града); провежда тематичен кетъринг с кухня от различни държави; реализира национална медийна кампания „Многообразието е вкусно”, където с помощта на над 10 качествени медийни партньори популяризира чуждите кухни и култури (в над 15 града); организира изложби на фото проекта „НеБългарите” (в 5 града); сформира културни активности за деца чужденци и българчета и др.
II. Дейности на ниво политики – Сдружението извършва проучвания, анализи и доклади на национално и европейско ниво по въпросите за интеграцията на мигранти и бежанци. От 2013 г. прави мониторинг на интеграцията на бежанците в България; национален координатор е на Европейския уебсайт за интеграция на Европейската комисия; национален партньор е на голямата европейска мрежа за образование и мигранти СИРИУС.
Фондация „София диша“ е неправителствена организация, обърната към столичния град и младите хора в него.
Всички ние искаме да живеем в един по-удобен, по-чист, по-красив и интересен град. В същото време се гордеем с традициите, историята и културата, натрупвани в хилядолетията на развитието на София. Фондация „София диша“ поставя в центъра на своята дейност трансформацията на градското пространство, заедно с укрепването на гражданското общество на жителите му.
Фондация „София диша“ в партньорство със Столична община организира ежегодно градски фестивал със същото име, който успява да превърне за ден, всяка неделя от месец август, част от града ни в неподозирано място, изпълнено с нов живот и атмосфера.
Проектите, по които работим са свързани с повишаването на квалификацията на младите хора и разширяването на техните образователни хоризонти.
СиВиЕс-България (Сдружение за доброволчески труд) е доброволческа организация, посветена на насърчаването на културата на мира чрез организиране на доброволчески проекти за хора от всички възрасти и произход, партньор на международната организация SCI (Service Civil International), обединяваща сродни организации в 45 държави по света.
Мисията на Си Ви Ес – България е да разпространява идеята за доброволческа работа чрез организиране на доброволчески инициативи, да мотивира младите хора да участват в такива дейности, да популяризира и подкрепя международното сътрудничество и солидарност, социалната справедливост и опазването на околната среда.
Основните дейности на Си Ви Ес – България са краткосрочни и дългосрочни международни доброволчески обмени, тренировъчни курсове, семинари, обучителни визити, пленери и дискусии. Проектите могат да бъдат в различни сфери на живота – култура, екология, изкуство, социални дейности, работа с деца и хора в неравностойно положение, както в България, така и по целия свят.
Научете повече за нас на http://sci.ngo/ и http://www.refugeeproject.eu/.
Сдружение Трансформатори развива проекти свързани с подобряване на градската среда. Организацията съществува вече седем години, през които екипът й е реализирал акции от различен мащаб – от креативно освежаване на конкретни публични места до организиране на конкурси за изкуство в обществени пространства и застъпничество за каузи свързани с градската среда и конкретни зони и сгради/паметници на културата/. Сдружението подкрепя нестопански, културни и образователни институции с разработването на архитектурни проекти.
В партньорство с Университета по архитектура, строителство и геодезия Сдружение Трансформатори поддържа Лаборатория за градски дизайн , която обединява зала отворена за разнообразни студентски, социални и културни инициативи, и работилница обзаведена за прототипиране, моделиране и изработка на различни продукти на дизайна.
Повече за работата ни можете да научите от сайта www.transformatori.net.
Българска фондация биоразнообразие обединява хората с различни идеи за опазването на българската природа. Съхраняването на природните ресурси, промяната на отношението към защитените територии и осъзнаването на възможностите, ползите и отговорностите, е нашата мисия. Българска Фондация Биоразнообразие участва активно в промяната на природозащитното законодателство, инициира национални кампании за защита на природата,създава механизми за широко обществено участие в управление на защитените територии, представя възможности за развитие на природосъобразен бизнес.
Фондацията работи в 4 основни направления: защитени територии и видове; Зелен пояс и Натура 2000; образователни и PR дейности; кампании и коалиции. Фондацията има Централен офис в София и 4 регистрирани клона – „Странджа“ в Бургас, „Беласица“ в Благоевград, „Източни Родопи“ в Хасково и „Калиакра“ в Българево (Каварна). Член е на Международния съюз за защита на природата (IUCN), Работната група за подобряване на биологичното разнообразие в Централна и Източна Европа (CEEWeb), Българския дарителски форум, Българската асоциация за алтернативен туризъм (БААТ). Един от основателите и координаторите на Коалицията „За да остане природа в България”.
Мисията на ЗАЕДНО В ЧАС / TEACH FOR BULGARIA е да предостави равен достъп до качествено образование на всяко дете в България, независимо от неговия произход и социално-икономическия статус на семейството му. За да успеем да я постигнем, търсим най-мотивираните, способни и социално ангажирани хора, които да обучим и подкрепим да бъдат учители за период от поне две години, за да да развият лидерските си умения и да променят живота на децата, с които работят.
Заедно в час ви предоставя възможност да преподавате за период от две години в български училища, в които голяма част от децата произлизат от среда с нисък социално-икономически статус и имат нужда от допълнителна мотивация, за да повярват в себе си и да реализират мечтите си. Едновременно с това участниците в програмата ни развиват своите професионални и личностни качества, като по този начин се подготвят да бъдат успешни лидери в нашата образователна система и общество.
Фондация „Изкуството да живееш” е образователна и хуманитарна организация с идеална цел, която провежда програми в над 152 страни. Като неправителствена организация, фондацията работи със специален консултативен статут към Икономическия и социален съвет на ООН и сътрудничи със Световната здравна организация.
Фондация „Изкуството да живееш” провежда образователни програми за самоусъвършенстване, които предлагат техники за освобождаване от стрес, подобряване на здравето, концентрацията и паметта, повишаване на съзнанието и постигане на хармонични отношения между хората. Образователните програми на фондация „Изкуството да живееш” обхващат всички възрасти и сектори в обществото, включително деца, студенти, служители във фирми и институции и други. До момента над 30 милиона души са преминали през програмите, чиято цел е да възстановяват човешките ценности и да насърчават хора от всякакъв произход, религия и културни традиции да се съберат заедно, за да празнуват различията и да служат на обществото. Днес „Изкуството да живееш” е една от най-големите доброволчески организации в света с над 110 милиона човекочаса, вложени в служба към обществото.
Прочетете повече за „Изкуството да живееш” тук.
Организации с обяви за свободни позиции
“Обединени идеи за България” е мрежа от българи в над петнадесет държави, която насърчава социалната ангажираност, осъществява образователни проекти и организира форуми, насочени към социално предприемачество. Сред основните проекти на ОИБ са най-големият инкубатор за социални проекти в България и подкрепата за създаване и развитие на студентски общества в чужбина.
Форумът и инкубатор за социални иновации “Идеите това сме ние” е централният проект на Обединени идеи за България, който в рамките на четири дни събира над 130 млади българи от страната и чужбина и им дава възможност да създадат инициативи за решаване на проблеми в различни сфери на обществото. Успешни проекти от форума включват “Подлезно”, “Таратанци”, “Праводач”, “РеСтарт”.
Над 120 доброволеца, 13 държави, 1 здраво свързваща ни идея…
“Лечение без граници” е най-голямата доброволческа организация в България с международна мрежа, която се разраства от есента на 2013 година. Ние помагаме на българи, които имат нужда от лечение в чужбина, чрез превод на място от нашите доброволци или съвет за процедурите по кандидатстване за лечение и финансиране.
БДЗП работи за опазването на дивите птици, важните за тях места и местообитанията им. Ние защитаваме правото на съществуване на дивата природа, като по този начин допринасяме и за устойчивото ползване на природните ресурси и благосъстоянието на хората. БДЗП работи за хората, като отстоява обществените интереси и правото на всеки на запазена природа и здравословна жизнена среда.
БДЗП е едно от малкото неправителствени организации с реален членски състав и структури в страната. Членството е доброволно. Ние сме организация, която има действащи свои структури по места, която всеки членуващ подпомага най-малко чрез заплащане на членски внос. Наши членове са хора от всички възрасти и с различни интереси, но обединени от любовта си към природата, дивите птици и желанието им за по-добър живот.
БДЗП е част от BirdLife International – световна природозащитна организация, основана през 1922г., която представлява мрежа от партньорски организации в над 100 страни по света с над 2,6 млн. членове и 10 млн. поддръжници.
Национална мрежа за децата (НМД) обединява 141 организации, които работят за и с деца и семейства в цяла България. Тази година Мрежата отбелязва 10 години от създаването си.
НМД изготвя платформа за споделяне на добри практики. Платформата цели да представя готови за ползване идеи и вече реализирани проекти на ниво училище и взаимодействие с общността (клубове, събития, обучения, конференции). С цел събирането и обобщаването на информация за добри практики на ниво училище, НМД търси стажант, който да осъществи контакт с хора от общността на Заедно в час и да събере информация за такива практики. Освен тази основна задача, стажантът ще получи възможност да навлезе в НПО тематиката като участва в дейностите на отдел „Комуникации и кампании“ на НМД.те на отдел „Комуникации и кампании“ на НМД.
През 2016г. Национална мрежа за децата отбелязва 10 години от създаването си. Започнахме през 2006 г. и тогава бяхме 12 организации. Днес в Мрежата членуват 141 организации от цяла България. За тези години постигнахме много заедно и тук искаме да ви разкажем част от историите на успеха. Кои са супергероите в организациите, които са част от Мрежата? И как те променят ежедневно живота на много деца и семейства? Прочетете тук
Асоциация “Солидарност” работи в областта на психосоциалното лечение на алкохолна зависимост (алкохолизъм), хазартна зависимост и наркоманиите (зависимост от наркотици).
Основната дейност на асоциация “Солидарност” е развитие на програма за рехабилитация и ресоциализация на зависими от алкохол, наркотици и хазарт. Програма “Солидарност” е дневна терапевтична общност, създадена през 2003г. и е с голям опит във възстановяването от хероинова зависимост.
Нашата програма функционира като дневен център (отворена нерезидентска програма) – хората, които идват за рехабилитация при нас остават в центъра между 9.00 и 17.00ч. всеки работен ден. През това време те участват в различни ателиета, дискусионни, обучителни семинари и терапевтични групи, споделяйки затрудненията, до които ги е довела употребата на наркотици и алкохол или проблемите с хазарта, търсейки алтернативи на зависимостта.
Структури на Асоциация “Солидарност”:
- Информационно-консултативен център „Посланици на надеждата“, създаден през 2006г. с проект, финансиран от Националния център по наркомании
- Национална информационна линия за наркотици,алкохол и хазарт, www.drugsinfo-bg.org, телефон за информация, консултация, подкрепа и насочване 0888 99 18 66 0888 99 18 66. Проектът е финансиран по програма МАТРА на Министерството на външните работи на кралство Нидерландия за периода 2008-2010 г.
- Програма за рехабилитация на зависими хора (лечение на наркомании, алкохолизъм и хазартна зависимост) създадена през 2003г.
- Програма за ресоциализация, създадена през 2004г.
- Служба за работа с родители и близки за зависими хора, създадена през 2004г.
- Нископрагов център „Къща Посока“
Родилница – за жените и раждането с любов: „Родилница”е сдружение на жени и майки, родено от инициативата на неформална гражданска група през 2009 г. Основните цели на организацията са да съдейства за подобряване на състоянието на майчиното здравеопазване в България, за уважение към майката при вземане на решения, отнасящи се до нея и нейното бебе, за спазване на човешките и гражданските права на жените и техните семейства през бременността, по време на раждане и в послеродовия период. Сдружението разпространява информация, включително интересни преводни материали, чрез интернет страницата www.rodilnitza.com и социалните мрежи, организира кампании и инициативи и оказва съдействие в случаите на нарушени права.
Сдружение „Родилница“ е регистрирано като юридическо лице с нестопанска цел в обществена полза през януари 2012 г., но още от 2009 г. работи като неформална гражданска организация. Целите на
Сдружението съгласно устава са:
- (1) Да предоставя информация за правата на жените по време на бременност, раждане и следродовия период.
- (2) Да предоставя подкрепа и юридическа помощ на жени, преживели травматично раждане.
- (3) Да лобира с асоциации на лекари и акушерки, болници и националната здравна система за подобряване на консултативната, родилната и следродилната помощ.
- (4) Да предоставя информация и подкрепа на акушерки и дули.
- (5) Да участва в подобряване на законодателството по отношение на консултативната, родилната и следродилната помощ.
- (6) Да организира наблюдения и статистически проучвания върху състоянието на консултативната, родилната и следродилната помощ.
- (7) Да организира конференции, семинари, публични акции и други законни форми на гражданска дейност, свързани със защита правата на бременните, родилките и жените.
Сдружение „Родилница” работи за подобряване на родилните практики в България и за реално прилагане на правата на раждащата жена. Над седем години гражданската група отбелязва Световния ден за премахване на насилието към жените, 25-ти ноември.
Акции и кампании на „Родилница”:
- „НЕ на насилието!” (2009)
- „ИнфоГласност – информирано ли се съгласяваш?” (2010)
- „Първи контакт – кампания за неразделяне на майката и бебето след раждането” (2011)
- „Да простим за преживяното насилие в родилните домове!” (2012)
- „Допустимо ли е насилието при раждане?” (2013-2015) и видео-клип – Албумът със споделени истории „Насилието преразказано”
- Проект „Стратегия за дългосрочна застъпническа кампания за спазване на човешките и гражданските права в майчиното здравеопазване” съвместно с Фондация „Родители за родители” (2015-2016)
Сдружение „Родилница” има три номинации за наградите „Човек на годината”, организирани ежегодно от Българския хелзинкски комитет.
Сдружение “Психологически център – ДЪГА” работи с пълнолетни, юноши и деца във връзка с емоционални травми, проблеми в общуването, раздели, проблеми в семейната двойка, непосещаване на училище, осиновяване, приемничество, загуба на близък, тревожности, депресии, проблеми в родителстването, кризи, насилие в семейната двойка, личностно опознаване и израствене. Работим също и с деца с аутизъм и ДЦП.
Услугите, които центърът предоставя, са:
- Индивидуални консултации
- Работа в групи за взаимопомощ – родителство, осиновяване, приемничество, бременност и др.
- Оn-line консултиране
- Тийм билдинги на колективи
Сдружение “Психологически център – ДЪГА” е създадено да съдейства за:
- Опознаване на своето индивидуално “Аз”, по -добро разбиране на себе си и личностно израстване
- Позитивно общуване и разбирателство
- По-добро сътрудничество и взаимопомощ
- Сплотяване на колективи в организации
- По-добро разбиране и позитивно родителстване
- Психическото здраве на човека
- И други
Принципите ни на работа са:
- Професионализъм
- Внимание и зачитане на клиента
- Конфиденциалност
- Информиране
- Спазване правото на личен избор
- Индивидуален подход
Мисията на Института за прогресивно образование е преобразуване на българската образователна система с цел пълноценно развитие на всички граждани през целия живот в отговор на икономическите, социалните и културните изисквания на обществото през 21-ви век.
В съответствие с мисията си, ИПО полага усилия да осигури педагогически методи, учебно съдържание и подкрепа за висококачествено учене на всяко дете и учител в България и внедрява системата за преподаване на математика в начален курс – JUMP Math, посветена на развитието на потенциала на всяко дете. JUMP Math се основава на най-новите изследвания от областта на когнитивната наука и най-добрите програми за преподаване на математика от цял свят като в крайна сметка предлага уникална комбинация от задълбоченост, внимателно надграждане, постоянно оценяване, и разнообразие от подходи в преподаването.
ИПО е инициатор и на “Диалог за бъдещето” – гражданска инициатива за определяне на обществените изисквания и стратегии за фундаментална реформа на българската образователната система.
В съответствие с мисията си за преобразуване на образователната система за добро развитие на България през XXI век, Институтът започва изграждане на нов модел общностни училища в интегрирана екосистема.
Първото прогресивно начално училище би трябвало да отвори врати от септември 2016 г. в София.
Българско училище за политика „Димитър Паница” Българското училище за политика „Димитър Паница” е неправителствена организация, която от 2001 година насам обучава политическите и гражданските лидери на България. Създадени сме по идея на Димитрий – Иван Евстатиев Паница – родолюбив българин и филантроп, който до смъртта си работи активно за развитието на демократичното общество в България. Ние сме съучредител на Мрежата от училища по политически науки под егидата на Съвета на Европа, в която членуват 21 училища от различни региони на света – Централна и Източна Европа, Кавказ, Северна Африка.
Нашата мисия е да подпомогнем създаването на общност от граждански и политически лидери, с активна позиция в националния, европейския и световен политически процес, водени от съвременни демократични ценности като плурализъм, толерантност и информиран дебат.
Основните направления в работа на БУП „Димитър Паница” са:
- Националната програма „Управленски умения”, която е насочена към формирането на нов тип политическа и гражданска култура у младите лидери и утвърждаването на морални принципи за тяхното настоящо и бъдещо развитие
- Регионалната програма „Северна Африка”, която има за цел да допринесе към процеса на демократизация в страните от този регион, където протичат политически реформи и преобразования
- Филантропия, където работим активно за промяна на нагласите и превръщането на филантропията от еднократен акт на дарителство в дългосрочен личен ангажимент, който променя обществото към по-добро
- Гражданско участие, където стремежът ни е да включим по-активно гражданите в политическия процес и да повишим интереса към изборите и различните форми на гражданско участие у нас
- Зелени политики, където подпомагаме процеса на създаване на дългосрочни и устойчиви политики и практики за нисковъглеродно развитие и подкрепяме усилията на националните и регионални власти в тази посока
БУП „Димитър Паница” е инициатор на интерактивния онлайн инструмент „Гражданомер”, който дава възможност на хората да проверят знанията си за основните граждански права, които им дава Конституцията на Република България.
Мисията на „Враца софтуер общество” е създаване на ИТ-общество във Враца, което чрез качествено образование дава възможност на врачани да работят предизвикателна и добре платена професия в родния си град.
През 2015г открихме ИТ център във Враца в зала предоставена от Общината. В него провеждаме безплатни 9-месечни курсове за ученици и възрастни и различни ИТ събития. 8 човека започнаха работа като програмисти във Враца за 3 софтуерни компании, които отвориха офиси в града.
Национално сдружение „Диабет, предиабет и метаболитен синдром” е създадено през май 2013 г. в София.
Сдружението организира:
- „ Парад на доброволците” за насърчаване на доброволчеството сред младите хора. Вече над 30 организации се представили дейността си пред кандидат- доброволци на „Парадите”
- Импро-театър за създаване на приятелска среда от връстници за деца и младежи с диабет, за личностно израстване и за преодоляване на бариери
- Реални и он-лайн обучения за здравословния начин на живот, за писане на проекти, както и он-лайн групи за психологическо подпомагане и взаимопомощ
- Срещи и обучения в средните училища и университетите за преодоляване на предразсъдъците спрямо уязвимите групи и младежите в неравностойно положение, както и за правата на младите пациенти
- Скрининги за диабет кампании за набиране на средства за деца и младежи с диабет застъпнически кампании в подкрепа на хората с диабет
Нашата мисия:
Ние работим, за да имат хората с предиабет шанс никога да не станат диабетици, а диабетиците да живеят достойно и без усложнения.
Нашите цели са:
- Провеждане на скрининги и профилактични кампании. Подобряване на условията за превенция и лечение на диабета и усложненията му. Създаване на диалог между пациентите, лекарите и институциите по въпросите на ранната диагностика, профилактиката и лечението на диабета.
- Създаване на стандарти в областта на профилактиката на диабета. Мониторинг на здравните институции.
Нашите дейности:
Сдружение „Диабет, предиабет и метаболитен синдром” работи с диабетици, но най-вече с деца и младежи с диабет, като подобрява достъпа им до ресурси и информация, подпомага ги социално, емоционално и психологически. Проектите на организацията са за насърчаване на доброволчеството в здравеопазването, в областта на пациентските права, проекти за насърчаване на гражданското включване на младежи с диабет и от други уязвими групи. Сдружението организира семинари и информационни кампании, скрининги. Сдружението работи активно за обучението на младежи, с акцент – младежи със заболявания, за да помогне професионалната и социалната им реализация. Организацията работи съвместно с Министерство на здравеопазването, Националната пациентска организация, младежки, женски, правозащитни и пациентски организации. Организацията реализира проекти по „Младежта в действие”, Национална програма за младежта, „Еразмус+”, „Новите лидери”, корпоративни донори, ползва програмите и продуктите на Българския център за нестопанско право.
Сдружението е в основата на няколко нетуъркинг групи – за доброволчеството, за работа с уязвими групи, за неформално обучение, за правата на пациентите. Сдружението участва като партньор в редица младежки обмени – в Австрия, Италия, Полша, Турция, Румъния и др.
Мисия
Центърът за култура и дебат “Червената къща” организира и представя обществено-политически програми, програми в областта на изкуствата и културата и социални и образователни програми. Организацията стимулира развитието на независим сектор на съвременното българско изкуство, осигурява обучение в по-малко познати области и методи в изкуствата, културата, социалните дейности и практики, допринася за създаването на плурализъм на естетическите норми и организационни форми на изкуството и културата в България, развива груповата култура и процеси, създава среда за адекватна публичност в представянето на различни обществени теми, развива критическото мислене и публично говорене, стимулира развитието на различните общности и диалога между тях, стимулира обществено-политическия дебат.
Обществено-политически програми
Центърът за култура и дебат “Червената къща “Андрей Николов” организира публични лекции на видни интелектуалци на теми, които засягат цялото общество. Лекциите се публикуват във вестници и списания или в специализирани издания на Червената къща. Публичните дебати и лекции и представянето на актуалните социално-политически анализи фокусират вниманието на публиката върху важни теми от политическия, социален и културен живот, които са недостатъчно обсъждани в обществото и медиите.
Програми за изкуство и култура
Червената къща е място за представяне на интердисциплинарни артистични проекти в областта на съвременните изпълнителски и визуални изкуства, киното, музиката, литературата и новите медии. Спектакли на независими трупи и автори, изложби на съвременни визуални артисти, представяния на документално, експериментално и арт кино, концерти, премиери на книги, лекции и срещи на теми от съвременното изкуство и култура са основна част от програмата.
Социални и образователни програми
Социалната програма на Червената къща развива идеята за силата и ефективността на груповите креативни процеси, както в общността, така и в обществото като цяло. Тя е насочена към най-уязвимите групи в обществото. До 2004 г. фокусът е изцяло върху социалната интеграция на деца и младежи, настанени или посещаващи специализираните социални институции. През следващите години целевата група постепенно се разшири и към превенция и работа с групи в по-малък риск.
Основен елемент от образователната програма на Червената къща е развитието на Магистърската програма „Артистични психо-социални практики и психодрама”, която се осъществява съвместно с Нов български университет.
AEGEE-Sofia, е неправителствена младежка организация, основана през 1991 година и пълноправен член на мрежата на AEGEE от 1992 година. AEGEE (Association des Etats Généraux des Etudiants de l’Europe / Европейски студентски форум) насърчава сътрудничеството, комуникацията и интеграцията сред младите хора в Европа. Като неправителствена, политически независима и нестопанска организация AEGEE е отворена за студенти и млади хора от всички факултети и дисциплини, изучавани в различните висши учебни заведения. В основата ѝ са заложени демократичните ценности, междукултурният диалог, толерантността и активната гражданска позиция на младите. Семейството на AEGEE обхваща над 200 университетски града в повече от 40 държави. Нашите членове наброяват повече от 13 000 студенти, които общуват, дискутират, обучават се, пътуват и се забавляват заедно с младежи от цяла Европа.
Рийчаут.БГ е организация създадена, за да подпомага развитието на уязвими групи деца. През 2009 година започнахме да подкрепяме децата от ДДЛРГ "Петко Славейков" първоначално с помощта на доброволци. До 2011 година благодарение на нашите доброволци разбрахме много за нуждите на децата и започнахме са създаваме нашата програма. Така в началото на 2012 година екипа ни се увеличи като първоначално привлякохме психолог и логопед, а малко по-късно и първия учител. През 2014 г. за първи път започнахме да работим и с деца от бедни семейства. В момента Рийчаут.БГ работят трима учителя, логопед и психолог. Десет доброволеци продължават да помагат в някои занимания, както и в различни инициативи.
Програмата ни включва образователна, психологическа и логопедична подкрепа и обхваща около 40 деца и младежи на година на възраст от 7 до 20 години. Приоритетно в нея се включват деца, застрашени от отпадане от училище и такива, за които има опасност да останат неграмотни като:
- Деца, лишени от родителска грижа
- Деца от малцинствени групи
- Деца, чиито родители са с нисък социален и образователен статус
През есента на 2015 година, след като голям брой от децата, с които работим бяха преместени от ДДЛРГ "Петко Славейков" в новоразкрити ЦНСТ, за да продължим да ги подкрепяме разкрихме и нашия център в жк. "Люлин".
“Ние заедно” е организация, чиято основна мисия е да създаде общност от информирани и ангажирани родители и учители, които с помощта на професионалисти и експерти от областта на образованието развиват умения за успех и учене у своите деца и ги подготвят за това да бъдат успешни личности в XXI-ви век.
Ние заедно:
- Подкрепяме родителите, учители и общност да придобият умения за успех и да развият потенциала за учене на децата си.
- Подкрепяме родители, учители и общност в мисията за качествено и достъпно образование за всички деца.
- Помогаме за това с общи усилия да дадем значение на думата “успех, подкрепяйки родители, училищна общност и експерти да бъдат ангажирани, информира и проактивни в посока реазлизиране на пълния потенциал на всяко дете.
- Даваме полезни, лесни и и приложими на практика стратегии за родители, учители и обучители.
Ние заедно ще постигнем целите си, като действаме в следните направления:
- Онлайн Ресурси: публикации и видеа с практически съвети за родители, учители и обучители
- Академия за Успех за Деца и Родители: обучния за родители и съвместни активности за деца и родители през свободното време
- Лятна Академия за Умения на 21 век
- Интерактивна апликация/ платформа, развиваща социалните умения чрез съвместни игри и дейсности за деца, родители, училищна общнност и професионалисти
Можете да се запознаете с екипа на Ние заедно и да намерите подробна информация за организацията на http://www.niezaedno.com/.
Фондация Темпо е създадена през септември 2014 г. от шестима души с богат опит в различни сфери, обединени от желанието да работят за подобряване на българското
образование. Основната цел на Фондацията е да вдъхновява, насърчава и развива иновации в българското образование. Ние от Темпо работим с училищата за подобряване на учебния процес и училищното управление. Същевременно, създаваме позитивни нагласи в обществото към иновации в образованието.
Темпо се отличава със своя холистичен подход към училищата, включващ организационно консултиране и стратегическо планиране, нововъведения в учебния процес според конкретните нужди и дългосрочен ангажимент за цялостно и устойчиво училищно развитие. Ние вярваме, че образованието в България може да бъде на световно ниво. Работим за свободно, достъпно за всички образование, според нуждите на децата, учителите и родителите, отчитащо особеностите на учене, новостите в образователните методи и модели и възможностите на новите технологии. Създаваме обогатяващи отношения между учители, деца и родители с цел пълноценно и хармонично развитие на всички нива.
За нас образованието задава темпото на обществото.
Каузата на „Подарете книга” е създаването и поддържането на мрежа от доброволци, които помагат на деца, лишени от родителска грижа да се върнат към книгите и образованието.
Опитът ни е показал, че това се случва трудно, но се случва, когато децата имат приятел и опора до себе си. Ако ролята на значимия възрастен не може да бъде заета от родителите, трябва да я поеме друг, и именно това са нашите доброволци. Въпреки хилядите подарени книги, занималните по правопис, професионалните обучения и още много други каузи, основата, без която всички те биха останали просто поредното събитие на поредната фондация е именно приятелството. Вече над 300 постоянни доброволци са приятели на деца в 16 институции за децата в цялата страна, и ще продължаваме докато до всяко дете има приятел!
„Фондация за социална промяна и включване” е основана през 2008 година. От тогава фондацията работи активно за социалното развитие и интеграцията на непривилегировани хора, групи и общности на територията на България. Усилията на фондацията са насочени към разчупване цикъла на бедност и маргинализация и възстановяване на достойнството и надеждата за по-добро бъдеще. ФСПВ е основен партньор на „Трасъл Тръст”, Великобритания в България. Основен приоритет в работата на ФСПВ е създаването на мрежа от наблюдавани жилища за младежи, напускащи домове за деца на територията на страната.
Фондацията се развива с бързи темпове – броят на проектите нараства с всяка изминала година. Нараства и необходимостта от подкрепа на младежите, които, излизайки от домовете за деца, лишени от родителска грижа, са неподготвени за предизвикателствата на реалния живот. В настоящата социална и икономическа обстановка, нужда от подкрепа имат и много други хора в неравностойно положение, които, макар и вече достигнали зряла възраст, не успяват да се „впишат” в обществото.
Проекти:
- ПРОГРАМА „ДОМ ВЪЗМОЖНОСТ” ФСПВ има мрежа от жилища от семеен тип за младежи, които напускат специализираните институции за деца, лишени от родителска грижа. До този момент, ФСПВ ръководи 5 наблюдавани жилища – в София, Русе, Габрово, Ботевград и Бургас, като през 2016-а фондацията работи по откриването на още две такива жилища.
- СОЦИАЛНО ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО – „РАБОТИЛНИЦА ЗА САПУНИ – HOPE SOAP“ През март 2012г. ФСПВ стартира социално предприятие, наречено „Работилница за сапуни – HOPe SOAP“ като част от програма „Дом Възможност“.
- ПРОГРАМА „РАННО ДЕТСКО РАЗВИТИЕ В УЯЗВИМИ ОБЩНОСТИ” Чрез програма „Ранно детско развитие в уязвими общности“, „Фондация за социална промяна и включване” има за цел да работи превантивно по отношение на ранното отпадане от образователната система на деца в уязвими общности и всички негативни за развитието на децата последици, свързани с това.
ФСПВ има желание да привлече към каузите и дейността си млади хора, доброволци и стажанти, бъдещи специалисти, желаещи да се развиват в областите: педагогика, социални дейности, психология, готварство и ресторантьорство, социално предприемачество.